Wand w pedodoncji

t1

Wand w pedodoncji

Pedodoncja to dziedzina, gdzie aspekt psychologiczny i bezbolesność procedur mają fundamentalne znaczenie. Często decydują bowiem o chęci współpracy małego pacjenta ( i jego opiekunów) a w efekcie końcowym o powodzeniu całego leczenia.

  • Dobry nastrój i klimat wizyty.


    Wand pomaga stworzyć i utrzymać dobry, przyjazny klimat wizyty już od pierwszych chwil

    — Czytaj więcej —

  • Brak bólu.


    Wand pomaga zapewnić dziecku bezbolesność procesu leczenia w trakcie całej wizyty, również podczas aplikacji znieczulenia.

    — Czytaj więcej —

  • Bezpieczeństwo i skuteczność kliniczna.


    Wand pomaga lekarzowi wykonywać bezpieczne i skuteczne znieczulenie.

    — Czytaj więcej —

  • Komfort po wizycie.


    Wand pomaga zachować małemu pacjentowi dobre samopoczucie bezpośrednio po wizycie.

    — Czytaj więcej —

t1

Dobry nastrój i klimat wizyty

Igła, która dla Twoje pacjenta może być niewidoczna

Przyjazny pierwszy kontakt z pacjentem, jego poczucie bezpieczeństwa i gotowość do współpracy to dla Ciebie bezcenny kapitał. Nie musisz psuć dobrego klimatu widokiem igły i strzykawki. Końcówka robocza Wand żadnemu dziecku nie będzie kojarzyć się z zastrzykiem i bólem. Możesz ją nazwać “długopisem” albo “różdżką do usypiania ząbków”. Dla dziecka jest to ciekawe, niegroźne narzędzie, którego nie musi się bać. Zwykły kawałek plastiku.

reka_07Ekstremalnie krótka końcówka

Jeśli chcesz możesz skrócić końcówkę tak, żeby całkiem mieściła się w dłoni. Wtedy pozostanie zupełnie niewidoczna i niegroźna. To dla dziecka znak, iż przy Tobie nie musi bać się bólu.

    t1

    Brak bólu

    Z punktu widzenia pacjenta znieczulenia Wand istotnie różnią się od technik tradycyjnych czy też znieczuleń wykonywanych innymi urządzeniami. Pacjenci wskazują na znacznie większy komfort, a bardzo często na całkowitą bezbolesność procesu znieczulania. Odczucia te dotyczą zarówno samego “wkłucia” jak i “wstrzyknięcia” anestetyku.

    Taka percepcja wynika z właściwości i konstrukcji urządzenia Wand i technik prowadzenia igły.

    Dowiedz się więcej o “płaszczu anemizacyjnym” Dowiedz się więcej o “bezpiecznym tempie aplikacji”

    Dlaczego lekarzowi jest łatwiej z Wand

    Bezbolesne wykonanie iniekcji jest oczywiście również (i bardzo często wykonywane) przy użyciu karpuli. Jednak wówczas przeprowadzenie bezbolesnego znieczulenia wymaga od lekarza znaczenie większego wysiłku i  koncentracji. Dla lekarza bezbolesna iniekcja przy pomocy Wand jest łatwiejsza i bardziej przewidywalna niż iniekcja wykonana karpulą.

    Bezbolesne techniki Wand

    Niektóre znieczulenia mogą być bezbolesne albo co najmniej znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta wyłącznie wtedy, gdy są wykonywane technikami Wand –  np. znieczulenie pojedynczego zęba Wand STA, śródkostne czy podniebienne.Dzięki temu lekarz może częściej stosować znieczulenie w innych niż zazwyczaj miejscach wkłucia, także przy takich zabiegach, gdzie najczęściej rezygnował ze znieczulenia ze względu na bolesność i trudność aplikacji innymi metodami.

    t1

    Bezpieczeństwo i skuteczność

    Techniki znieczuleń Wand stosowane u dzieci są podobne jak te stosowane np. w stomatologii zachowawczej w przypadku osób dorosłych.

    Prócz bezbolesności aplikacji każdej z technik  Wand warto zwrócić uwagą na:

    • większą precyzję i skuteczność w przypadku znieczuleń przewodowych żuchwy. Dzieje się tak dzięki odmiennej technice prowadzenia igły Wand, która zapobiega defleksji. Wygięcie igły w trakcie pasażu przez tkanki jest nieuniknione przy tradycyjnych technikach. Wygięcie skutkuje oddaleniem końca igły od miejsca prawidłowego zdeponowania anestetyku (zobacz więcej).
    • mozliwość stosowania bezbolesnych technik znieczulenia pojedynczego zęba jako technik podstawowych, zamiast bardziej nieprzyjemnych i obciążajcych znieczuleń nasiękowych czy przewodowych.
    • znieczulenie Wand STA – pojedynczego zęba (w obszar szpary ozębnowej) jest znieczuleniem które może być traktowane jako podstawowe, również u dzieci. Jest to jedyne znieczulenie deponowane śródwięzadłowo, które ze względu na unikalny sposób wykonywania, właściwy tylka dla Wand STA, jest bezpieczne dla zawiązków zębów mlecznych (zobacz publikację).
    • znieczulenie śródkostne, które u osób o niewykształconej całkowicie blaszce zbitej (dzieci) może być stosowane jako znieczulenie podstawowe. Wykonywane zamiast przewodowego czy nasiękowego pozwala znieczulić wybrany ząb. Znieczulenie śródkostne jest również bardzo dobrą alternatywą dla znieczulenia nasiękowego, gdyż zmniejsza u pacjenta dyskomfort pozabiegowy związany z zaburzeniami czucia w obrębie połowy języka, warg czy policzka.

    t1

    Komfort po wizycie

    Technologia Wand pozwala zmniejszyć, a nawet zupełnie zlikwidować u dzieci dyskomfort pozabiegowy związany ze skutkami podaniem znieczulenia:

    • Wand zapobiega wystąpieniu odroczonego bólu w miejscu zdeponowania anestetyku – kiedy płyn jest wtłaczany strzykawką pod dużym ciśnieniem może dojść do uszkodzenia tkanek miękkich, które objawia się odroczonym, trwającym kilkanaście godzin bólem w miejscu iniekcji. Dzięki Wand ból może być znacznie mniejszy lub może wcale nie wystąpić. Dzieje się tak, ponieważ środek znieczulający podawany przez Wand penetruje tkanki wolniej, z prędkością fizjologiczną. Płyn jest na bieżąco absorbowany a ciśnienie nie wywołuje destrukcji tkanek, która jest przyczyną bólu
    • Wand pozwala uniknąć odrętwienia ust, policzka, języka w czasie zabiegu – dziecko, które pierwszy raz jest poddawane znieczuleniu może poczuć się “pozbawione” części swojej twarzy. Nie jest to miłe doznanie, a w wielu dzieciach wywołuje ogromny niepokój, wręcz przerażenie. Bezbolesne techniki Wand pozwalają znieczulić jeden, wybrany ząb oraz uniknąć zbyt rozległego znieczulania tkanek miękkich – technika Wand STA oraz śródkostna. Dziecko nie odczuwa bólu, ale zachowuje czucie i pełną sprawność mimiczną w obrębie ust, policzków, i języka. Jest mniej zdezorientowane, spokojniejsze.
    • Wand chroni przed ugryzieniem, skaleczeniem po wizycie – kiedy znieczulenie wciąż działa zdarza się wcale nie rzadko, iż mały pacjent przez nieuwagę ugryzie się w odrętwiały policzek lub język. Zdarza się również, iż dziecko podekscytowane nowym wrażeniem “odrętwienia” celowo gryzie się w policzek czy wargę ciesząc się, że nie czuje bólu. Konsekwencje takiego zranienia mogą być bardzo dotkliwe. The Wand pozwala uniknąć takiej komplikacji poprzez możliwość stosowania technik, które ograniczają obszar znieczulenia do wybranego, pojedynczego zęba technika Wand STA, technika śródkostna. Można uniknąć zbyt rozległego znieczulania tkanek miękkich. Dziecko zachowuje czucie, pełną sprawność mimiczną i reaktywność na ostrzegawcze bodźce bólowe w obrębie ust, policzków i języka.

    Zobacz techniki Wand w pedodoncji:

    • t5

      Znieczulenie nasiękowe

    • Znieczulenie przewodowe

    • Znieczulenie Wand STA

    • Znieczulenie śródkostne